Klubmestre 2010

 

KLUBMESTERSKABER 2010

 

Her er alle vindere af 2010 klubmesterskaberne:

 

 

ØST-VEST MESTERSKABSPOKALER

 

 

Årets Hermelin

 

Guld 1,0 Hermelin Zobel Blå 95,5 p - Jørgen Knudsen, Tilst

 

Sølv 1,0 Hermelin Hvid Rødøjet 95,5 p - Mogens Hollesen, Brønderslev

 

Bronze 0,1 Hermelin Hvid Rødøjet 95,5 p - Jesper Tranberg, Rønne

 

 

 

Årets Dværg Vædder

 

Guld 0,1 Dværg Vædder Vildtgrå 96 p - Denise Nielsen, Tølløse

 

Sølv 0,1 Dværg Vædder Vildtgrå 95,5 p - Lars K. Hansen, Rudkøbing

 

Bronze 0,1 Dværg Vædder Madagascar 95 p - Leon Hansen, Rudkøbing

 

 

 

Årtes Dværghare

 

Guld 0,1 Dværghare Vildtgrå 96 p - Erik Rasmussen, Dianalund

 

 

 

Årets Løvehoved

 

Ikke uddelt

 

 

 

Landsdækkende pokaler

 

 

Bedste Enkelt dyr 0,1 Dværghare Vildtgrå 96 p - Erik Rasmussen, Dianalund

 

Bedste Stamme 1,2 Dværghare Vildtgrå 285,5 p - Erik Rasmussen, Dianalund

 

Bedste 2,4 2,4 Hermelin Hvid Rødøjet 568,5 p - Mogens Hollesen, Brønderslev

 

Bedste Ungdomsmedlemsresultat 0,1 Hermelin Hvid Rødøjet 94,5 p - Thor Bonde Andersen, Lyngby

 

 

Farve Mester

 

Hermelin Vildtgrå 0,1 95 p - Egon Simonsen, Frederikshavn

 

Hermelin Lutino 1,1 189,5 p - Jytte Knudsen, Hjørring

 

Hermelin Ræverød - Ikke uddelt

 

Hermelin Chinchilla 1,1 188,5 p - Gerner Rasmussen, Aarup

 

Hermelin Sort 1,1 189,5 p - Gerner Rasmussen, Aarup

 

Hermelin Blå 1,1 188,5 p - Poul Vang, Højby

 

Hermelin Hvid Rødøjet 1,1 190,5 p - Mogens Hollesen, Brønderslev

 

Hermelin Hvid Blåøjet 0,1 95 p - Winnie Bøgh, Greve Strand

 

Hermelin Japaner 1,1 189,5 p - Frode Klevang, Bellinge

 

Hermelin White Zobel brun 1,0 94 p - Bastian Bech, Rønne

 

Hermelin Zobel brun 0,1 94,5 p - Jørgen Knudsen, Tilst

 

Hermelin Siameser 0,1 95 p - Anders Pedersen, Klemensker

 

Hermelin Madagascar 0,1 94,5 p - Bent Ole Rasmussen, Rønne

 

Hermelin Perle Egern 1,1 188,5 p - Tina M Nielsen, Hirtshals

 

Hermelin Russer 0,1 94,5 p - Jørgen Knudsen, Tilst

 

Hermelin Fuchs 1,1 188,5 p - Bent Jensen, Hemmet

 

 

 

Dværg Vædder Vildtgrå 0,1 96 p - Denise Nielsen, Tølløse

 

Dværg Vædder Chinchilla 1,0 94,5 p - Poul Erik Lauridsen, Tim

 

Dværg Vædder Sort 1,1 189,5 p - Dorthe Jensen, Jelling

 

Dværg Vædder Blå 1,1 188 p - Linda Reimann, Roskilde

 

Dværg Vædder Hvid Rødøjet 1,1 190 p - Brian Mortensen, Jelling

 

Dværg Vædder Isabella 1,0 94 p - Jørgen Larsen, Horsens

 

Dværg Vædder Siameser - Ikke uddelt

 

Dværg Vædder Kappetegnet 1,1 188,5 p - Vagn Jacobsen, Børkop

 

Dværg Vædder Japaner 1,1 188 p - Brian Mortensen, Jelling

 

Dværg Vædder Zobel 1,1 189 p - Lise Hansen, Rudkøbing

 

 

 

 

Pokaler til avlere Øst for Storebælt

 

Bedste Veteran 1,0 Dværghare 94,5 p - Erik Rasmussen, Dianalund

 

HermelinZobel blå - Ikke uddelt

 

Dværg Vædder Madagascar 1,1 188,5 p - C og M Lunabjerg, Tureby

 

 

 

 

Pokaler til avlere Vest for Storebælt

 

Bedste Veteran 1,0 Dværg Vædder Hvid Rødøjet 94,5 p - Brian Mortensen, Jelling

 

HermelinZobel blå 1,0 95,5 p - Jørgen Knudsen, Tilst

 

Dværg Vædder Madagascar 1,1 189,5 p - Kurt Pedersen, Otterup

 

 

Copyright @ All Rights Reserved